Ľudia z malého mesta majú bližšie ku pravde

Autor: Veronika Cibulková | 10.6.2016 o 22:27 | Karma článku: 2,12 | Prečítané:  116x

Všetko je tam čírejšie, až naho odhalené. Pravda má slobodu byť videná a vnímaná. Čokoľvek pravda znamená, je tam, a oni to vedia.  

Všetko je tam čírejšie, až naho odhalené. Autenticitu, ktorú západ tak zúfalo hľadá oni ešte nestratili. Hrdinovia našej doby nie sú v bratislavskej kaviarni, ale na malomestskej lavičke, ktorej už chýba opierka. V malých mestách je pravda, niektorí to pochopili a zostávajú. My iní sme sa ju ešte nie celkom presne naučili vidieť a tak blbo odchádzame.

...a ja z malého mesta pochádzam tak viem. Je úplne normálne z malého mesta pochádzať a „objektívne“ túto skúsenosť neznášať od momentu objavenia niečoho väčšieho (a povedzme si, to nie je vôbec náročné). V malom meste je však viac metafyzického než som si kedy uvedomila alebo priznala. Toto zistenia ma šokovalo a násilne vytlačilo z pozície moci, tej, ktorá videla viac a teda môže mudrovať.

            Je nutné vysvetliť pôvod môjho začiatočného tvrdenia. Do Topoľčian, ukážkového malého mesta, v ktorom som sa narodila no nikdy v ňom nežila chodím spravidla raz za rok. Návštevu tamojšej lekárky spájam s návštevou tamojšieho priateľa. Po stretnutiach s ním sa často pohrávam s myšlienkou načrtnutia nejakého rozsiahlejšieho textu. Príbeh starnúceho intelektuála (jeho príbeh), ktorý svoje najlepšie roky prežil v malom meste, avšak viac z núdze ako z presvedčenia. Plánovala som trpkosť a plánovala som nenaplnený sen zažiť intelektuálny smog Paríža, Londýna alebo aspoň Prahy, v ktorom by sa cítil ako ryba vo vode.

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

            Pred neuchopiteľnou energiou malého mesta sa navädno schovávať, treba ju prijať, nechať cez seba prejsť. Energia sa tlačí z malomestkého vlaku, ktorý spája jednu malomestskú vlakovú stanicu s druhou malomestskou vlakovou stanicou. Tá stanica so všetkými svojimi zošednutými neúčelnými záclonami, nefunkčnými hodinami a slaným zápachom je totiž veľmi blízko k maxime toho čo by som chcela nazvať pravdou.

            Rozumiem čo primälo môjho priateľa zostať a moja zápletka sa stáva absurdnou. Malé mesto sa totiž za svoju existenciu neospravedlňuje, nevysvetľuje, nemá priradené hlúpe nálepky a inde dávno zatratenej estetike rokov deväťdesiatych naozaj verí. Malé mesto sa nedefinuje vymedzením sa proti niečomu, neexistujú slniečkári a tí ostatní. Existuje instantná káva a čírosť bytia.

            Ideály nie sú riadené kontextom a trendami prostredia. Neexistujú tu mentálne a morálne pasce, vo všetkom je jednoduchšie sa navigovať. Tí, ktorí sa rozhodnú v malom meste kráčať cestou trapiteľskou, cestou ideálov a hodnôt prameniacich z hĺbky našej civilizácie sú často trpkí a cynickí no neoblomní. V tom malom meste nemusia neustále odkrývať vrstvy súčasnosti, ktoré zahmlievajú pravdu no súčasne dávajú nádej, že tam niekde je. Malé mesto totiž nemaskuje svoje zámery tým hipsterským farebno-ponožkovým balastom a ide hneď na vec. Pravda má slobodu byť videná a vnímaná. Čokoľvek pravda znamená, je tam, a oni to vedia.  

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Kto dal policajtom indície o uplácaní poslancov z Gorily?

O úplatkoch pred policajtmi rozhovorila pravdepodobne Zuzana Martináková, ale iba mimo záznam. Na oficiálnom výsluchu podozrenia nepotvrdila.

TECH

Štyri tipy ako míňať menej dát na iPhonoch

Ak vždy príliš skoro prečerpáte mesačný limit dát, vyskúšajte niektorú z týchto rád.


Už ste čítali?